یاد ایامی که ....

جای جایش خاطره بود .مساحت این خانه 600متر مربع بود.اتاق اولین و اتاق وسطین و اتاق آخرین و همین طور سرداب اولین و ...تا سرداب آخرین و اتاق آفتابرو و سردابش که به سرداب با بزرگه معروف بود.

این خانه توسط مرحوم آحسین فانی ساخته شده بود و پدر بزرگم مرحوم حاج حسین لطفی خریداری نموده و سپس سال 1358 توسط پدرم از ایشان خریداری و بازسازی شده بود.

بیش ازده ها مراسم عروسی (مرحوم حشمت کوچکی،آقای عرفاتی شوهر خاله ام ،عروسی هر سه عمه ام،حسین دشتی و بالاخره عروسی برادر بزرگم حمید رضا) و زواری فامیل و همسایه ها در این خانه برگزار شده بود.

اتاق اولین آن بیشتر مربوط به قالیبافی مادر بزرگ و مادر و خیاطی و پارچه فروشی و تزریقات آنها بود . یادم می آید قبل از تاسیس اورژانس همیشه دو یا سه کودک در اتاق اولین بستری و سرم آنها توسط مادرم تزریق شده بود.برادران بزرگم بوسیله سربهای  داخل باطری  فرسوده ماشین و ذوب کردن آنها وزنه های گردی توسط قالبی که از ظرف سوهان قم تهیه شده بود،ساخته بودند .دست بچه های سرمی را مادرم بوسیله یک تخته چوب به آن میچسباندند تا تکان ندهند....

لاک پشتی داشتیم(داخل حصار) که سن مبارکش از من زیاد تر بود و هنوز هم زنده است....

در سرداب اولین خلوته های دست کن بود . بسیار خنک و محل نگهداری حبوبات و پنیر (داخل بسوهای سفالی) بود.ماه رمضان هایی که مصادف با تابستان بود ،بسیار خنک بودو محل استراحت خانواده بدون پنکه و کولر...

 

دیگر از کجایش برایتان بگویم؟

باغچه ای در میان خانه به مساحت 200متر بود که درختان انجیل (سیاه و سفید)و انگور و انار در آن خودنمایی میکردند.در گوشه ای از آن گلخانه ای به همت پدر درست شده بود که زمستان و تابستان سبزی خوردن تازه داشتیم.این باغجه از آبی که در حوض میان خانه توسط استاد حاج علیمحمد رحیمی ساخته شده بود آبیاری میشد.

استحکام این حوض به قدری بود ،که نه تنها سرما و گرمای 30 ساله به آن کاری نشد، بلکه در زمان تخریب (حدود 3 ماه پیش)با لودر هم خراب نشد و آن را بصورت کامل به جایی جابجا کردند.

سال 1381منزل فعلی (خانه های سازمانی همکف )خ امامزاده قاسم ع خریداری شد و پدر و مادر بعلت درد پای شدید و ...خانه قدیمی را ترک کردند.

...و بالاخره این خانه با خاک یکسان شده و توسط   آقای سید محمد هاشمی نسب  تبدیل به 3 قواره زمین شد،تا زندگیهای جدیدی در آن شروع شود.

 

یاد ایامی که در گلشن فغانی داشتم

در میان لاله و گل آشیانی داشتم

 

در خزان با سرو و نسرینم بهاری تازه بود

در زمین با ماه و پروین آسمانی داشتم

/ 4 نظر / 8 بازدید
م. شاهیان

خانه خراب نشده است، هزاران خاطره و یاد ، زیر چرخهای سنگین لودرهای تغییر ، له شده اند که بعد از مدتی آرام آرام به فراموشی سپرده خواهند شد، از عقلی سلیم و سالم به دور است، ولی من دیوانه هنوز دنبال خانه ای شبیه این خانه ها میگردم ، برای زندگی! یاد ایامی که بساط درس و مشق را اواخر دبیرستان در اطاق وسطی پهن میکردیم و از چیزی که خبری نمیشد درس، در طاقچه سمت راست اطاق عکس مرحوم استاد مختار ، با دستاری بر سر و لبابه ای بر تن خود نمایی میکرد، افطارهای ماه رمضان و جمع شاد بچه ها بخیر، زیر زمین وسطی هم محل دبه های ترشی حاجی محمد بود، ترشی لیته، شوری و سرکه هایی که شهرت خاص خودش را داشتند، و مردم ترشی خوب که میخواستند ، سراغ حاجی میرفتند، یاد و خاطره اوسا مختار، معلم قران که خالصانه و متواضعانه عمر خود را صرف تعلیم علوم دینی به مردم کردند، در این ایام مبارک ، گرامی باد و خداوند ایشان را قزین رحمت خود قرار دهد.

شاطریان

سلام از آنجا که ما با شما همسایه بودیم من هم خانه ی زیبا ی شما را در بچگی دیده بودم و یک ماه پیش که سری به محله ی قدیم مان زدم و دیدم که با خاک یکسان شده و دیگر اثری از آن همه زندگی و پوپایی در ان نیست دلم گرفت و با خود گفتم چقدر دنیا بی وفاست وچقدربعضی از ما انسانهادر اشتباه دل بستن به آن پیر می شویم.

"انجیر " مجید دلبندم انجیل یه کتابه اونهم به کسره