گزیده ای از کنفرانس "رسانه وسیاست"

این کنفرانس را در کلاس "ارتباط با رسانه" ارائه دادم .استاد این کلاس جناب آقای دکتر صباغیان میباشد.

گزیده ای از مطالب آن را حضورتان تقدیم میکنم.

 

رسانه وسیاست

                  و

 میزان وابستگی آنها به یکدیگر

اهمیت و تاثیر گذاری  رسانه بر جوامع از دیدگاه بزرگان سیاست و علم :

پس از پایان جنگ جهانی دوم، تبلیغات بیش از پیش مورد توجه قرار گرفت. به طوری که آیزن هاور رئیس جمهور ایالات متحده آمریکا، در 17 دسامبر 1955 اعلام کرد: "بزرگ‌ترین جنگی که در پیش داریم، جنگی است برای تسخیر اذهان انسان‌ها.”

مک‌لوهان در کتاب «برای درک رسانه‌ها» می‌گوید: «ارشمیدس گفته است: یک نقطه اتکا در جهان به من نشان بدهید تا من توسط آن دنیا را تکان بدهم». مک‌لوهان معتقد است که اگر ارشمیدس زنده بود، حتما رسانه‌های ما را با انگشت نشان می‌داد و می‌گفت: «من چشم‌ها، گوش‌ها، اعضا و مغزهای شما را به عنوان نقطه اتکا به کار می‌گیرم و دنیا را آن‌گونه که مایلم به حرکت درمی‌آورم».

تعریف ”سیاست“ وپیرامون آن

   واژه سیاست از حیث لغت و کاربردهاى مختلف ، معانى گوناگونى دارد، از جمله : حکم راندن ،اداره کردن امور مملکت ، عدالت وداوری

تعریف علم سیاست:دانستن اینکه: چه کسی می‌برد، چه می‌برد، چه موقع می برد، چگونه می برد، و چرا می برد. (هارولد لاسکی) منظور از بردن،پیروزی وشکست می باشد.

ارتباط رسانه ها وسیاست:

  در ارتباط سیاسی آنچه اهمیت دارد تاثیر بر رفتار است، ارتباط گر سیاسی که در این نوع ارتباط به طور عمده سیاستمدار است سعی می کند با بهره گیری از ابزار مختلف ارتباطی و کاربرد قوانین و تکنیک های لازم بر مخاطب تاثیر گذارد و وی را همواره هماهنگ با برنامه ها و ایده های خود ساخته و با کسب نفوذ و جلب افکار و آرا» عمومی مردم، موقعیت خود را تحکیم بخشیده و به گسترش دایره قدرت خود بپردازد

نتیجه گیری  با طرح دو سؤال :

سؤال اول:آیا سیاستمداران به رسانه ها وابسته اند؟

یا

سؤال دوم :رسانه ها برای ادامه حیات خود باید سیاسی عمل کنند؟

پاسخ سؤال اول : البته بله ،سیاستمداران با قدرت پنهان و آشکار خود نقش مهمی را در ارائه یا عدم ارائه اخبار توسط رسانه های جمعی ایفا می کنند .اخباری که آنان به کمک رسانه ها ارائه می کنند می تواند تحریف شده ، سانسور شده یا عین واقعیت باشند . سیاستمداران همچنین اطلاعات دریافتی از ملت یا بازخوردی که به درخواست ها و حمایت ها مربوط می شوند را نیز آنالیز میکنند. بنابراین بدون رسانه ها کلیه جوانب فعالیت سیاسی باز خواهد ایستاد..

   پاسخ سؤال دوم: وجود یک رسانه یعنی افراد و گروهی در جامعه هستند که احساس می‌کنند در فضای موجود رسانه‌یی، زمینه‌ای برای رساندن صدای آن‌ها وجود ندارد و از این رو، خود اقدام به راه‌اندازی یک رسانه می‌کنند و این به آن معناست که این گروه یا افراد برای ارائه‌ی یک دیدگاه و یک ایدئولوژی به تریبون نیاز دارند که خود این امر یعنی نوعی سیاست.

برخی از منابع برای تهیه ی این مجموعه:

خلاصه کتاب: رسانه های جدید و سیاست
نوشته:بری اکسفورد و ریچارد هاگینز
ترجمه:بابک دربیکی
نشر:پژوهشکده مطالعات فرهنگی و اجتماعی،چاپ نخست،1387
خلاصه کننده: علی فرقانی- دانشکده صدا و سیما- بهمن ماه
مقاله خبر و جنگ نرم:استاد صباغیان و مهدی هوشیار

     کتاب مبانی ارتباطات جمعی،تالیف دکتر محمد دادگران

     کتاب رسانه سلطه،سلطه رسانه

       http://isna.ir/fa/news/92023020221/خانم سهیلا خلجی

     شنبه ۱۹ اردیبهشت ۱۳۸۸ روزنامه مردم سالاری ( www.mardomsalari.com )

 

دانلود کامل پاور

<a href="http://www.uplooder.net/cgi-bin/dl.cgi?key=629b557e0dc05e82cecc364f0d77d71d" target="_blank">رسانه_وسیاست1392.pptx</a>

 

/ 1 نظر / 51 بازدید
ح.ج

سلام رسانه ها بیشترین تاثیررا در زندگی انسانها دارند.