حکایت جالب آب انبار حاج سید حسین صباغ و مرد در راه مانده

پدرم تعریف می کرد که:

بیش از صد سال پیش مردی از اهالی چهار محال و بختیاری به  یکی از مساجد بازار کاشان می آید و در بین دو نماز بلند میشود و میگوید که من در راه مانده ام .آیا کسی هست پولی را بعنوان قرض الحسنه به من بدهد ،تامن خودم را به شهرم برسانم؟ ضمنا" یکسال دیگر برای برگشت پول به کاشان خواهم آمد!

مرحوم حاج سید حسین صباغ  او را صدا میزند و پول مورد نیاز او را پرداخت می کند.

یکسال بعد آن مرد لر به بازار می آید و به سراغ حاج سید حسین میرود. به سید میگوید که با پول شما در شهر خودم چند گوسفند خریدم وبه خواست خدا همه گوسفند ها چندقلو زائیدند!

درحال حاضر یک گله گوسفند که متعلق به شماست را آورده ام و در فلان کاروانسرا منتظر شما!!


بعد از آن مرحوم حاج سید حسین صباغ با خود میگوید که این پول را من در راه خدا داده ام و با آن پول یک آب انبار در بازار کاشان بنا می کنم.

آب انبار بنا می شود و به آن دو شیر(یکی مخصوص آقایان و یکی مخصوص خانمها)کار میگذارد تا معطل یکدیگر نشوند.

پدرم تعریف میکرد که بعد از مرگ سید او را با لیاس فاخر و در باغی سرسبز در خواب دیدند. درحالی که تمام باغها یک جوی آب جاری بود ولی در باغ سید دو جوی آب .

علت را از ایشان جویا شدند .ایشان گفته بود :این دو جوی بخاطر آن دو شیر آب انبار وقفی من در بازار است.سبحان الله

واما حکایت من و مرد در راه مانده !!!

هفته گذشته در راه برگشت از تبریزبعد از عوارضی مرقد امام ره ،در یکی ازاستراحتگاههای کنار جاده ،شخصی متشخص جلو ماشین آمد و گفت:

اهل سنندج هستم و با زن و بچه آمده ام . در تهران ماشینم خراب شده و هر چه پول داشته ام خرج ماشینم کرده ام . پول یک باک بنزین به من بده تا به سنندج بروم و فردا شماره کارتت را پیامک کن تا به کارتت واریز کنم.

پرایدش نمره 51 بود و از سنندج .شماره موبایلش را هم با یک تک زنگ به ما داد.خانم و بچه اش در ماشین بودند و یک پسر بچه دنبالش بود. قیافه اش هم به معتاد و تیغ زن نمیخورد.

دست در جیبم کردم و یک تراول پنجاهی بیرون آوردم و در حالی که سرم را به آسمام بلند کرده بودم ،گفتم:

خدایا تو شاهدی که این مرد را من نمیشناسم و فقط بخاطر تو این پول را به او میدهم.

تشکر زیادی کرد و رفتیم.....و رفت....

فردایش شماره کارت را پیامک کردم .اما خبری نشد و نیست.....

/ 3 نظر / 102 بازدید
ح.ج

سلام حکایت مردمان این سرزمین در این حکومت اسلامی حکایت شعرمعروف است که مردانش عصا از کور می دزدند.

ناخدا

سلام منو نميشناسيد ولي بيشتر از دو ساله كه هر يه ماه تقربيا يه بار به وبتون سر مي زنم هميشه هم براي ديدن عكس هاي خيلي قشنگ امروز ديدم عيده گفتم تبريكي عرض كرده باشم موفق باشي

تازه یک هفته گذشته. باید یکی دو سال صبر کنی تا گوسفند ها بچه بزایند و .... جدا از شوخی. آدمی که محتاج پنجاه تومان است را پولی که به او دادی را بگذار پای صدقه.