خاطره جالب از مسافرت تجاری پدر به همدان سال 1325

در سن 12 سالگی یعنی سال 1325 به اتفاق مرحوم پدر یعنی استاد مختار تمسکی و مرحوم حاج حسینعلی ایوبی و مرحوم حاج عباس احمدی که از تجار پارچه در بیدگل به حساب می‌آمدند به قم رفتیم .

و در آنجا به کاروانسرای حاج عسگرخان رفتیم و پارچه های مثقال سفید را چیت زدیم (چاپ روی پارچه) . بعد از خشک شدن و بسته بندی پارچه ها به سوی همدان حرکت کردیم . شب هنگام به آنجا رسیدیم .هوا خیلی سرد بود و سکوت معنا داری که بوی مرگ می داد برشهر حکمفرما بود . تمام مغازه ها بسته بود و رادیو هم قطع شده بود . به مسافرخانه رفتیم . وسایل گرم کننده نداشت و هیچ مسئولیتی را هم پیرامون این قضیه قبول دار نبودند . رادیوها به صدا درآمدند و خبر ترور نافرجام شاه توسط محمد میرفخرائی را اعلام کرد . نکته جالب این بود که مخالفین شاه در همان شب در حالی که دستمال ابریشم بر مچشان بسته بودند و چوب در دستشان بود . در همدان مرگ برشاه سر داده بودند و کسی مانع آنها نمی‌شد .

با تمارض مرحوم ایوبی ایشان به ما اجازه داد تا مقداری زغال را روشن کنیم و در ظرفی فلزی بریزیم و از یک صندلی به عنوان کرسی استفاده کنیم . و شب را این گونه به صبح رساندیم . دقیقا خاطرم هست که آنقدر سرمای هوا زیاد بود که برای اینکه آفتابه حامل آب که به دستشویی می بردیم ؛ یخ نزند ، با گونی آن را می پوشاندیم و آن را نفتی کرده و آتش می زدیم .

خداوند هم گذشتگان را رحمت کند . در همان وضعیت هم نافله شب مرحوم پدرم «استاد مختار» ترک نشد و این مایه تعجب همسفریها شده بود .

صبح مقداری از پارچه ها را برای نمونه برداشتیم و برای فروش در شهر به راه افتادیم . در حالی که برف همه شهر همدان را سفیدپوش کرده بود هیچ استقبالی از خریداران اندکی که مغازه‌شان باز بود نشد .

با وضعیت پیش آمده بعد از همفکری همسفران قرار شد که به قم برگردیم و دیدیم که اگر این ملک و نردبان باشد برای خرجی خود هم لنگ خواهیم ماند .

وقتی طاقه های پارچه را به گاراژ منتقل کردیم و تقریبا همه مسافرها سوار شده بودند چند دقیقه ای معطل مرحوم پدر « استاد مختار » شدیم .

که این امر باعث اعتراض مسافرین شده بود . وقتی ایشان آمدند دیدیم که حدود 20 نان سنگک و 5 کیلو خرما و یک گونی برنجی زغال خریده بود . برخی از مسافرین زیر لب می گفتند مثل اینکه قحطی شده است . من هم به کودکی خودم به ایشان گفتم : پدرجان یک نان می گرفتی ، کافی بود . ایشان با مهربانی که همیشه در چهره داشتند پلکی زد و گفت : پسرجان صبر کن ، این راهی که در پیش داریم ، مسافران برای یک لقمه نان التماس خواهند کرد .

اتوبوس دماغه‌دار شورلت شروع به حرکت کرد . از همدان خارج شدیم برف زیادی جاده را پوشانده بود . صندلیها کوتاه بودند . پنجره های اتوبوس  دارای قاب چوبی بودند که در سربالائی شیشه ها به عقب میدویدند و در سراشیبی به جلو. ظهر شد ؛ حرکت به کندی صورت می‌گرفت جاده از بیابان قابل تشخیص نبود . مسافران همه گرسنه بودند و سرمازده همه شرمنده مرحوم استاد مختار شده بودند . زغالها را که در کف فلزی اتوبوس روشن کردند و باعث گرمای داخل اتوبوس شد و نان ها را همراه خرما بین مسافرین تقسیم کردیم .

یک دستگاه نفت کش که پشت سرما بود مرتب بوق می زد و راه می خواست راننده اتوبوس به اشان راه داد اما بنده خدا از جاده که شانه نداشت پائین افتاد و در پائین جاده که چند متری می‌شد افتاد .

به کمک مسافرین راننده و شاگردش هم مسافر ما شدند و نفت کش در پائین جاده ماند . نزدیک غروب به قهوه خانه الفوت رسیدیم .

چند دستگاه اتوبوس به علت بسته بودن جاده در آنجا توقف کرده بودند که ازدحام جمعیت آنقدر زیاد بود که صندلی خالی برای نشستن هم نداشت چه برسد به غذا و چای و ...

مرحوم حاج عباس احمدی که سیگاری بود بالاجبار حاضر شد یک بسته سیگار اشنو را 2 تومان یعنی 10 برابر قیمت معمول آن بخرد ، ولی باز هم نبود .

قرار شد برای استراحت در شب به ده الفوت برویم از قهوه خانه به طرف ده راه افتادیم دو نفر کلاه شابگاهی با چتر جلو ما به طرف ده می‌رفتند . جوانی کنار یک خانه ایستاده بود . آن دو نفر از جوان پرسیدند که جای خالی داری؟ جوان گفت : نه ! وقتی ما نزدیک جوان رسیدیم مردد بودیمکه آیا ما هم این سئوال را تکرار کنیم یا خیر . گفتیم آقا ببخشید منزل خالی داری ؟ گفت : بفرمائید . گفتیم : درب خانه کجاست . گفت : درب را برف پوشانده است از دیوار بیائید . ما چهارنفری به همراه طلبه ای جوان که از سادات بود به منزل ایشان رفتیم .

اتاق کوچک و جمع و جوری داشت . اما باصفابود . کرسی در وسط و رختخواب آن به جای پنبه از پشم گوسفند پرشده بود . آستر آن هم از پارچه پشمی و رویه آن از جاجیم و به همین خاطر خیلی قطور بود . نماز مغرب و عشا را خواندیم . آن جوان ظرف روغن حیوانی را آورد و ببا سیب زمینی و پیاز اشکنه خوش مزه‌ای درست کرد و خوردیم و به آرامش رسیدیم . از او سئوال کردیم که چرا به آن دو نفر نه گفتید . گفت : آنها متمول بودند و از جمع شما بیشتر خوشم آمد ، زیرا آن طلبه جوان و سید هم همراه شما بود . من 5 روز است که نوعروسم را به این خانه آورده‌ام و به خاطر خدا و پناه دادن مسافرین ایشان را به منزل همسایه فرستادم .

مرحوم حاج عباس احمدی که دیگر نداشتن سیگار را تحمل نمی‌کرد سراغ مغازه ای را گرفت و یک پاکت تنباکو کردی به همراه یک دفترچه کاغذ سیگار را 5 ریال خرید و به صورت کله قندی می‌پیچید و می‌کشید .

باد برف چنان زوزه می‌کشید که گویا سقف را می‌خواهد از جا بکند . بعد از نماز صبح جوان را برای خرید 40 عدد نان لواش به ده فرستادیم و دیدیم که جارچی در ده جار می‌زند که مسافرین همدان  آماده سوار شدن شوید و به قهوه خانه بیایید . ظاهرا ماشینی مخصوص جاده را باز می‌کرد و در بعضی جای ها مانند تونل برف ها را تمییز کرده بود . قبل از ظهر به قم رسیدیم و از آنجا به طرف کاشان حرکت کردیم.        

/ 3 نظر / 12 بازدید
حسین بیدگلی

سلام احمد اول توضیح بده واژه متمول بودند یعنی چه ؟ وبعد هم چون داستان تمام نشده است در انتها ی جمله آخر چند نقطه بگذار... و در زیر جمله بنویس بقیه داستان را در پست بعدی بخوانید

محسن معتمدی

[گل] خاطرات از زبان آنها چقدر زیباست هروقت پدر خدابیامرزم می رفت از قدیم و گذشته ها تعریف کند درس و کتاب را کنار می گذاشتم و گوش می کردم ولذت می بردم خوش به حالت

حسین بیدگلی

سلام یک بار این پست را از روی وبلاگ من بخوان اشتباه هایش را درست کرده ام آن را کپی کن