شدشدنشدنشد
مابه نیت خیر آمده ایم:شدشد.نشدنشد.احمد تمسکی بیدگلی

بعد از برخی تصادفها که بر اثر بی توجهی یا غفلت یک راننده رخ میدهد ،بعضیها فحشی را نثارافسری که گواهینامه ی او را صادر کرده میکنند!

 آیا به راستی در آن بی توجهی و غفلت ،افسر صادر کننده ی گواهینامه مقصر است ؟

موردی دیگر اینکه اگر دانش آموزی در کوچه یا خیابان کاری خارج از نزاکت انجام دهد، بد و بیراهی نثار معلم بیچاره ی او میکنند !

 آیا معلم او مقصر و شایسته این توهین است؟

و اما مورد سوم و نکته حائز اهمیت در این پست:

چند سالی است یکی از کارهای من در شعبه ، استعلام برای دسته چک و تشکیل پرونده جاری و نهایتا" صدور اولین دسته چک برای مشتریان حقیقی و حقوقی است .

فقط خدا می داند که بعد از برگشت چک ،بعضی ها  چقدر به کسی که اولین دسته چک را صادر و به مشتری داده است ،بد می گویند.

قبل از صدور اولین دسته چک ،توصیه های ایمنی لازم را به مشتریان متذکر می شوم.

مشتری عزیز ،چک دوستانه ،دشمنانه! ،ضمانت و خیانت نداریم. در فامیل محترم شما ،اصلا" نیازی نیست  کسی متوجه شود که شما دسته چک گرفته اید.زیرا باب چکهای دوستانه و ضمانت باز می شود. کار کسی را راه انداختن خیلی خوب است و ثواب دارد.

(البته کسی که متعهد باشد یا در صورت نداشتن وجه چک ،خودت توانایی پرداخت چک دوستانه را داشته باشی)

به نظر بنده حدود 40 درصد برگشتی های بانکها ،چکهای دوستانه ،امانتی و ضمانتی است . اگر کسی که با ندادن چک دوستانه شما ناراحت خواهد شد،این ناراحتی بهتر است از این که این چک به موقع پاس نشود وبرگشت شود و موجب ناراحتی چند نفر شود.

نکته دیگر هم اینکه 99درصد چکهای موجود در سیستم بانکی کشور "متمرکز" میباشند و در هر ساعت و هر شعبه ای قابلیت پاس شدن وبرگشت شدن به دو صورت دستی و کلر(پایاپای) را دارند.خواهشمندم یک روز قبل از سررسید چک ،وجه آن را تامین کنیم و در روز سررسید با آرامش خاطر به کارهای روزمره خود بپردازیم.

مشتری زمانی که پیامک 37000ریالی که ناشی از کارمزد برگشت چک است برایش ارسال میشود، به تکاپو می افتد و وقت خود و کارمند بانک را می گیرد.و غیر از ترافیک در خیابان هاو بانک هاو تلفن ها ، موجب ایجاد سابقه منفی برای خودش در سامانه چکهای برگشتی شعبه خود و بانک مرکزی می شود. و هزینه 60000ریال رفع سوء اثر(در صورتیکه چک قبل از 10 روز پاس نشود)را متحمل خواهد شد.

پس تا امکان دارد چک دوستانه ندهیم چون ممکن است تبدیل به دشمنانه شود و چک در سررسیدهای روند(1و5و10و15و20و25و30 هرماه) بعلت شلوغی بانکها صادر نکنیم وتاریخ ته چک را یک روز قبل از سر رسید یادداشت کنیم تا اتوماتیک قبل از سررسید ،چک را تامین کنیم.

[ جمعه ٢٧ بهمن ۱۳٩۱ ] [ ۳:٢٠ ‎ب.ظ ] [ احمد تمسکی بیدگلی ] [ نظرات () ]
درباره وبلاگ

سلام .کارمند بانک هستم.به دنیای مجازی علاقه مندم.مطالب مختلفی را در وبلاگم میگذارم و سعیم سازنده و پویا بودن مطالب است.عنوان وبلاگم را در مباحث کلی و اساسی تعمیم ندهید.به نظرات احترام میگذارم و انتقاد منصفانه را می پذیرم. اللهم عجل لولیک الفرج
لینک دوستان
موضوعات وب
 
امکانات وب