شدشدنشدنشد
مابه نیت خیر آمده ایم:شدشد.نشدنشد.احمد تمسکی بیدگلی

دیشب پدر یادی از همکار و دوست شاعرش مرحوم سید عبداله مطهری بیدگلی کرد. بریده ای از یک مجله که چند بیتی از مرحوم سید عبدالله مطهری بود،رابه من داد و گفت دوست دارم آنرا در وبلاگت برای خوانندگان ثبت کنی .

من هم به دنبال این کار ابتدا دیوان اشعار ایشان  که به نام "هدیه همایون "است را برداشتم تا چند جمله ای در خصوص ایشان بنویسم .

این کتاب را دو سال پیش فرزند ایشان حاج سید محمد مطهری (پسر عمه همسرم) به من هدیه داده بودند.

اما دیدم آقای حسین بیدگلی کار مرا راحت کرده و توضیحات کافی را در پستی راجع به ایشان آورده اند.(در ادامه مطلب) ببینید .

واما شعر:

"یعنی چه"

برو ای بنده به رزقی که خدا داده بساز

 در دکان خدا ،چانه زدن یعنی چه؟

تو ز معشوقه خویش بیش تمنا داری

 حرف بر عادت دیوانه زدن یعنی چه؟

نافریده است خدا بر سر تو چندان موی

  بر سر طاس دگر شانه زدن یعنی چه؟

عاقبت در طلب شمع،دهی جان عزیز

  این همه طفره چو پروانه زدن یعنی چه؟

ناصحانه است سخنهای من ای دل بشنو

 خنده بر حرف حکیمانه زدن یعنی چه؟ 


در کوچه ی قدیمی آقا بقال شهر قم روبروی مسجد حاج اکبر،مغازه کوچکی می بینی که روزگاری پیر مردی نحیف با چهره ای غم گرفته از رنج روزگار برای گذران معاش زندگی و ترمیم حقوق باز نشستگی به داد وستد اشتغال داشته است.

طبق شناسنامه در سال 1303 در بیدگل کاشان به دنیا آمده است اما تاثیر زحمات طاقت فرسای کارگری در جان وجسمش تصویرش را پیر تر می نمایاند.

او سید عبدالله مطهری بیدگلی متخلص به همایون شاعری خوش ذوق وتواناست ،در بیدگل کاشان متولد شده و در مکتب خانه آقای احمد احمدی خواندن ونوشتن را فرا گرفته است ودر جوانی به شهر قم مهاجرت کرده.برای آنکه مدرک ششم ابتدایی را داشته باشد حدود یک ماه در مدرسه خدیوی کوچه رهبر دروس جدید را فرا گرفته است .

از 15 سالگی سرودن شعر را آغاز کرده است وهنگام بافتن قالی شاعری را تجربه کرده است.اوگفته: (دیوان حافظ وسعدی را مرور می کردم وضرب المثل های مشهور آن را به حافظه می سپردم اما به علت مشکل بودن فهم مثنوی مولوی کمتر سراغ آن می رفتم.)

کا رطاقت فرسای کار گری در شرکت نفت او را بزانو درآورد به طوری که در سال 1351 مجبور به بازنشستگی زود هنگام گردید.در جلسات انجمن ادبی محیط قم شرکت می کرد ودر آنجا اشعارش را می خواند.

او گفته است:(اشعارم  در مجلات قبل از انقلاب از جمله مجله شرکت نفت بچاپ می رسید وتخلصم را همایون یعنی خجسته وفرخنده اتنخاب کردم.) سبک هندی را بیشتر دوست داشت حدود 15 هزار بیت شعر از اشعارش را جمع آوری نموده است وحدود 12 هزار بیت آن را باز نویسی کرده است که مخلوطی از سبک هندی وعراقی است.در سال 1378 به دیار باقی شتافته و در زیارت امامزاده هادی بیدگل به خاک سپرده شده است .

http://www.bidgoly.blogfa.com/post-141.aspx

[ یکشنبه ٢٤ دی ۱۳٩۱ ] [ ۱۱:۱٤ ‎ب.ظ ] [ احمد تمسکی بیدگلی ] [ نظرات () ]
درباره وبلاگ

سلام .کارمند بانک هستم.به دنیای مجازی علاقه مندم.مطالب مختلفی را در وبلاگم میگذارم و سعیم سازنده و پویا بودن مطالب است.عنوان وبلاگم را در مباحث کلی و اساسی تعمیم ندهید.به نظرات احترام میگذارم و انتقاد منصفانه را می پذیرم. اللهم عجل لولیک الفرج
لینک دوستان
موضوعات وب
 
امکانات وب